- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Series | 72 |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 35 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 29100 lbf |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695828 |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 19000 lbf |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 7316576632761 |

