- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Limiting Speed | 14000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Dynamic Load Rating | 5,350.00 lbf |
| Enclosure | Open |
| Series | 7200 |
| I.D. | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Reference Speed | 14000 rpm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 16 mm |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695838 |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.472 LB |
| EAN or UPC | 7316576649813 |

