- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695864 |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 30 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 7316571410326 |

