- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 62 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695864 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 30 mm |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 7316571410326 |

