- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Reference Speed | 17000 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2,290.00 lbf |
| Width | 15 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 3,510.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| O.D. | 52.0000 mm |
| Limiting Speed | 17000 rpm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695884 |
| Seal Material | None |
| I.D. | 25 mm |
| Weight | 0.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576649776 |

