- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| I.D. | 25 mm |
| O.D. | 52.0000 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Width | 15 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 2,290.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695884 |
| Dynamic Load Rating | 3,510.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed | 17000 rpm |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Reference Speed | 17000 rpm |
| Weight | 0.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576649776 |

