- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Static Load Rating [Max] | 10200 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 52 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695929 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Preload Level | None |
| I.D. | 25 mm |
| Series | 7200 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316577149718 |

