- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695818 |
| Reference Speed | 18000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 3,150.00 lbf |
| Series | 72 |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed | 19000 rpm |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Static Load Rating [Max] | 1,870.00 lbf |
| Weight | 0.247 LB |
| EAN or UPC | 7316577611949 |
| NSN Number | 3110-00-156-7522 |

