- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Series | 72 |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 3,150.00 lbf |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Reference Speed | 18000 rpm |
| Limiting Speed | 19000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695818 |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 1,870.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Weight | 0.247 LB |
| EAN or UPC | 7316577611949 |
| NSN Number | 3110-00-156-7522 |

