- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Series | 72 |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695808 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 1870 lbf |
| O.D. | 47 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 20 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 17000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316576649752 |

