- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 20 mm |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Static Load Rating [Max] | 1870 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| O.D. | 47 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695808 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Series | 72 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 17000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316576649752 |

