- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 17 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1370 lbf |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2500 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 20000 rpm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| icNumber | 7695890 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316576649714 |

