- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695890 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 17 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| O.D. | 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 11100 lbf |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 6100 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316577067654 |

