- 15 mm ID x 35 mm OD x 11 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 35 mm |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Width | 0.43 in, 11 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 15 mm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 11 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 8840 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695889 |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Static Load Rating [Max] | 4800 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.106 LB |
| EAN or UPC | 7316576649691 |

