- 15 mm ID x 35 mm OD x 11 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| O.D. | 35 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 11 mm |
| Static Load Rating [Max] | 4800 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.43 in, 11 mm |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695889 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 15 mm |
| Dynamic Load Rating | 8840 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.106 LB |
| EAN or UPC | 7316576649691 |

