- 15 mm ID x 35 mm OD x 11 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| I.D. | 15 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 0.43 in, 11 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 11 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 4800 lbf |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695889 |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 8840 lbf |
| Weight | 0.104 LB |
| EAN or UPC | 7316576649707 |

