- 15 mm ID x 35 mm OD x 11 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 8840 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 11 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7200 |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Static Load Rating [Max] | 4800 lbf |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| I.D. | 15 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 35 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Width | 0.43 in, 11 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695889 |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.104 LB |
| EAN or UPC | 7316576649707 |

