- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 12 mm |
| O.D. | 32 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696159 |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.087 LB |
| EAN or UPC | 7316576649677 |

