- 10 mm ID x 30 mm OD x 9 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 7020 lbf |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7200 |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7696688 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 19000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.35 in, 9 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3350 lbf |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 10 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.073 LB |
| EAN or UPC | 7316576632617 |

