- Radial Shaft Seal
- 680 mm Shaft Diameter
- 740 mm Housing Bore Diameter
- 30 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 740 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 680 mm |
| Weight | 10.768 LB |
| EAN or UPC | 85311141024 |

