- Radial Shaft Seal
- 680 mm Shaft Diameter
- 740 mm Housing Bore Diameter
- 30 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 680 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 740 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 10.768 LB |
| EAN or UPC | 85311141024 |

