- Radial Shaft Seal
- 585 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 585 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 4.917 LB |
| EAN or UPC | 85311264518 |

