- Radial Shaft Seal
- 585 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 585 mm |
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Weight | 4.917 LB |
| EAN or UPC | 85311264518 |

