- Radial Shaft Seal
- 1333.5 mm Shaft Diameter
- 1397 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 1397 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 1333.5 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 28.056 LB |
| EAN or UPC | 85311151092 |

