- Radial Shaft Seal
- 1333.5 mm Shaft Diameter
- 1397 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 1397 mm |
| Shaft Dia. | 1333.5 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 28.056 LB |
| EAN or UPC | 85311151092 |

