- Radial Shaft Seal
- 1270 mm Shaft Diameter
- 1320.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 1270 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 1320.8 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 27.155 LB |
| EAN or UPC | 85311151030 |

