- Radial Shaft Seal
- 1270 mm Shaft Diameter
- 1320.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 1270 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 1320.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 27.155 LB |
| EAN or UPC | 85311151030 |

