- Radial Shaft Seal
- 1225.55 mm Shaft Diameter
- 1276.756 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Shaft Dia. | 1225.55 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 1276.756 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 17.317 LB |
| EAN or UPC | 85311150835 |

