- Radial Shaft Seal
- 1225.55 mm Shaft Diameter
- 1276.756 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 1225.55 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 1276.756 mm |
| Weight | 17.317 LB |
| EAN or UPC | 85311150835 |

