- Radial Shaft Seal
- 1117.6 mm Shaft Diameter
- 1168.806 mm Housing Bore Diameter
- 19.446 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 1117.6 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 1168.806 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 15.157 LB |
| EAN or UPC | 85311150019 |

