- Radial Shaft Seal
- 1117.6 mm Shaft Diameter
- 1168.806 mm Housing Bore Diameter
- 19.446 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 1117.6 mm |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 1168.806 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 15.157 LB |
| EAN or UPC | 85311150019 |

