- Radial Shaft Seal
- 1079.5 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Shaft Dia. | 1079.5 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 22.784 LB |
| EAN or UPC | 85311149709 |

