- Radial Shaft Seal
- 1079.5 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 1079.5 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 22.784 LB |
| EAN or UPC | 85311149709 |

