- Radial Shaft Seal
- 1079.5 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Shaft Dia. | 1079.5 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 23.004 LB |
| EAN or UPC | 85311149686 |

