- Radial Shaft Seal
- 1079.5 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 1079.5 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 23.004 LB |
| EAN or UPC | 85311149686 |

