- Radial Shaft Seal
- 1028.7 mm Shaft Diameter
- 1092.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 1092.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 1028.7 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temp Description | w/6 Lugs .250" |
| Weight | 22.404 LB |
| EAN or UPC | 85311231749 |

