- Radial Shaft Seal
- 1028.7 mm Shaft Diameter
- 1092.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 1092.2 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Shaft Dia. | 1028.7 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Temp Description | w/6 Lugs .250" |
| Weight | 22.404 LB |
| EAN or UPC | 85311231749 |

