- Radial Shaft Seal
- 1016 mm Shaft Diameter
- 1066.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 1066.8 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 1016 mm |
| Weight | 22.104 LB |
| EAN or UPC | 85311148832 |

