- Radial Shaft Seal
- 1016 mm Shaft Diameter
- 1066.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 1066.8 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 1016 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 22.104 LB |
| EAN or UPC | 85311148832 |

