- Radial Shaft Seal
- 1016 mm Shaft Diameter
- 1067.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 1067.2 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 1016 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 12.99 LB |
| EAN or UPC | 85311148818 |

