- Radial Shaft Seal
- 1016 mm Shaft Diameter
- 1067.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 1067.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 1016 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 12.99 LB |
| EAN or UPC | 85311148818 |

