- Radial Shaft Seal
- 1016 mm Shaft Diameter
- 1054.1 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 1016 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 1054.1 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 22.234 LB |
| EAN or UPC | 85311148788 |

