- Radial Shaft Seal
- 1016 mm Shaft Diameter
- 1054.1 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 1016 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 1054.1 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 22.234 LB |
| EAN or UPC | 85311148788 |

