- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1041.603 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 1041.603 mm |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 13.61 LB |
| EAN or UPC | 85311148542 |

