- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1041.603 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 1041.603 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 13.61 LB |
| EAN or UPC | 85311148542 |

