- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Weight | 20.144 LB |
| EAN or UPC | 85311900799 |

