- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS2 |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Weight | 20.144 LB |
| EAN or UPC | 85311900799 |

