- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 20.144 LB |
| EAN or UPC | 85311147972 |

