- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 20.144 LB |
| EAN or UPC | 85311147972 |

