- Radial Shaft Seal
- 92.08 mm Shaft Diameter
- 114.3 mm Housing Bore Diameter
- 7.47 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Lip Style | External |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Construction | X15 |
| Spring Material | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 3 psi |
| Shaft Dia. | 92.08 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 114.3 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 85311032926 |

